top of page

Mustafa Aslan Kimdir?

1996 Sivas doğumlu olan Mustafa Aslan, bir yandan Cumhuriyet Üniversitesi'nde Mimarlık bölümünü okurken bir yandan da Anadolu Üniversitesi'nde Veteriner Sağlık bölümünde eğitim görmektedir.


Küçük yaşlardan itibaren doğaya, yaban hayatına ve belgesellere ilgisi yüksek olan Aslan, ilk hayvan fotoğraflarını filmli bir fotoğraf makinesiyle ilkokul yıllarında görüntüledi.

 

2016 yılında yaban hayatı fotoğrafçılığı için yeni nesil ekipmanlar alan Aslan vaktinin büyük bir bölümünü bu işe ayırarak profesyonel olma yolunda ilk adımlarını atmış oldu.

Bu süre zarfında 350'den fazla kuş türünü ve birçok farklı kara memelisini fotoğrafladı.

Görüntülemek için en çok çaba sarf ettiği tür bir vaşaktı. Aslan, vaşaklar için tam 4 yılını ayırdı ve bu süre zarfında Türkiye'de en çok vaşak fotoğraflamayı başaran kişi oldu.

Sosyal medya ve yazılı basında Türkiye'nin yaban hayatını insanlara tanıtmak için büyük bir çaba sarf eden Aslan, kitlesel farkındalık oluşturup tüm canlıların korunarak gelecek nesillere aktarılması için farklı çalışmalar yapıyor.

Daha önce çektiği kızıl tilki, vaşak ve domuz fotoğraflarıyla 3 defa Atlas Dergisi'nde fotoğrafları yayımlanan Aslan, aynı zamanda bu fotoğrafların arkasında yatan hikayeleri de dergide yazdı.

Aynı zamanda Magma Dergisi'nde de çektiği vaşak fotoğrafları ve bu macerayı anlattığı hikayesiyle birlikte yer aldı.

2020 Kasım'ında TRT 2'de yayımlanan "Hayat Sanat" programına konuk olarak yaban hayatı fotoğrafçılığının detaylarını anlattı.

3 Mart 2021 Dünya Yaban Hayatı Günü'nde Sivas Kongre Müzesi'nde 33 fotoğraftan oluşan bir sergi açtı. "Sivas'ın Renkli Yaban Hayatı" isimli bu fotoğraf sergisi, halk tarafından büyük bir ilgiyle takip edildi.

Haziran 2023'te ise lösemili çocuklar yararına Sivas Valiliği ve Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü destekleriyle bir fotoğraf sergisi açtı.

“Yabandan Bir Nefes” isimli bu fotoğraf sergisinden elde edilen gelirin tamamını LÖSEV’e bağışladı.

Mustafa Aslan, Kuzey Doğa Derneği'nde kuş halkalama çalışmaları için 21 günlük bir gönüllülük programına katılıp, Iğdır'da süregelen bu bilimsel çalışma esnasında onlarca farklı çeşit kuş üzerine çalışarak, kuş halkalama projesine destek vermiştir. 

Mustafa Aslan'ın gelecek planları arasında Türkiye'de bulunan doğal çeşitliliği ve yaban hayatını anlatan bir kitap yayımlamak var.

TRT 2 HAYAT SANAT / YABAN HAYATI FOTOĞRAFÇILIĞI : https://youtu.be/lDpTj6xuQcI

ben1.jpg
IMG_6036.jpg
bottom of page