top of page

Mustafa Aslan Kimdir?

1996 Sivas doğumlu olan Mustafa Aslan, bir yandan Cumhuriyet Üniversitesinde Mimarlık bölümünü okurken bir yandan da Anadolu Üniversitesi'nde Veteriner Sağlık bölümünde eğitim görmektedir.
Küçük yaşlardan itibaren doğaya, yaban hayatına ve belgesellere ilgisi yüksek olan Aslan, ilk hayvan fotoğraflarını filmli bir fotoğraf makinesiyle ilkokul yıllarında görüntüledi. 2016 yılında yaban hayatı fotoğrafçılığı için yeni nesil ekipmanlar alan Aslan vaktinin büyük bir bölümünü bu işe ayırarak profesyonel olma yolunda ilk adımlarını atmış oldu.

Bu süre zarfında 250'den fazla kuş türünü ve birçok farklı kara memelisini fotoğrafladı.

Görüntülemek için en çok çaba sarf ettiği tür bir vaşaktı. Aslan, vaşaklar için tam 2 yılını ayırdı ve toplamda 18 farklı vaşak görüntüledi. Bu 2 yılın ardından Türkiye sınırları içerisinde dslr fotoğraf makinesiyle en çok vaşak görüntüleyen kişi oldu.

Sosyal medya ve yazılı basında Türkiye'nin yaban hayatını insanlara tanıtmak için büyük bir çaba sarf eden Aslan, kitlesel farkındalık oluşturup tüm canlıların korunarak gelecek nesillere aktarılması için farklı çalışmalar yapıyor. 

Daha önce çektiği kızıl tilki ve vaşak fotoğraflarıyla 2 defa Atlas Dergisi'nde fotoğrafları yayımlanan Aslan, aynı zamanda bu fotoğrafların arkasında yatan hikayeleri de dergide yazdı.

2020 Kasım'ında TRT 2'de yayımlanan "Hayat Sanat" programına konuk olarak yaban hayatı fotoğrafçılığının detaylarını anlattı.

3 Mart 2021 Dünya Yaban Hayatı Günü'nde Sivas Kongre Müzesi'nde 33 fotoğraftan oluşan bir sergi açtı. "Sivas'ın Renkli Yaban Hayatı" isimli bu fotoğraf sergisi, halk tarafından büyük bir ilgiyle takip edildi.

Mustafa Aslan'ın gelecek planları arasında Türkiye'de bulunan doğal çeşitliliği ve yaban hayatını anlatan bir kitap yayımlamak var.

TRT 2 HAYAT SANAT / YABAN HAYATI FOTOĞRAFÇILIĞI : https://youtu.be/lDpTj6xuQcI

ben1.jpg
bottom of page